Dobre przedszkole, czyli jakie? Podpowiadamy, jakie przedszkole wybrać dla swojej pociechy

Edukacja dzieci w przedszkoluPrzedszkole, ze względu na swój charakter i specyficzny wiek podopiecznych jest szczególną placówką. Z tego też względu powinno mieć określone cechy, które sprawią, że i dziecko, i rodzic będą darzyć je zaufaniem. Zobacz, czym wyróżnia się dobre przedszkole, i na co zwrócić uwagę, wybierając takie dla Swojej pociechy.

Czy wybór przedszkola ma znaczenie?

Wybór dobrego przedszkola dla dziecka jest istotny, choćby z punktu widzenia jego rozwoju oraz dalszej edukacji. Wiek 2,5-6 lat jest okresem, w którym dochodzi do intensywnych zmian w sferze emocjonalnej i społecznej, a także pojawia się jeszcze większe zainteresowanie otaczającym światem. Choćby z tych względów warto znaleźć dla swojego dziecka najlepsze przedszkole. Warszawa, dzięki zróżnicowanej ofercie, daje rodzicom tę wspaniałą możliwość, że przy wyborze mogą zastosować dowolne założone przez siebie kryteria. Wybór jest tym większy, że dostępne są placówki o konkretnych profilach, czy podejściu pedagogicznym.

Jeśli nie wiesz, jakie przedszkole wybrać, sprawdź ofertę Bajeczki! To prywatne dwujęzyczne przedszkole na Woli, które od początku do końca powstało z myślą o najmłodszych, a tym samym całkowicie odpowiada ich potrzebom. Nasza placówka jest kolorowa i została bogato wyposażona w atestowane meble oraz zabawki. Posiada także własny ogrodzony ogród z placem zabaw. To jednak nie miałoby znaczenia, gdyby nie nasza troskliwa kadra, która potrafi sobie zjednać nawet najbardziej nieprzejednane Maluchy. Przekonaj się, że sprawa tego, jak wybrać dobre przedszkole, wcale nie musi być trudna! Już dzisiaj poznaj szczegóły naszej oferty!

Edukacja w dobrym przedszkolu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola?

Kwestia tego, jak wybrać przedszkole dla dziecka, jest o tyle złożona, że każdy rodzic, czy opiekun, może zwracać uwagę na inne aspekty podczas podejmowania decyzji – dla jednych kluczowa będzie bliskość miejsca zamieszkania, dla innych zaś bogata oferta edukacyjna. Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto jednak zwrócić uwagę na pewne cechy dobrego przedszkola, które, choć początkowo wydają się bez znaczenia, w dłużej prospektywnie mogą okazać się bardzo ważne. A więc, dobre przedszkole, czyli jakie?

• Oferta edukacyjna

Każda placówka przedszkolna może realizować własny program nauczania, który będzie podporządkowany wybranym aspektom związanym z określoną strefą rozwoju, czy umiejętnościami. Biorąc to kryterium pod uwagę przy decyzji o tym, jakie przedszkole wybrać, można sprawić, że dziecko już od najmłodszych lat będzie rozwijać swoje talenty.

• Wykwalifikowana kadra otwarta na potrzeby podopiecznych

Jeśli nie wiesz, jak poznać dobre przedszkole, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na kadrę i jej stosunek do dzieci. Kilkulatki, które pozostają pod wyłączną opieką obcych dla nich osób, muszą się czuć bezpiecznie oraz swobodnie, a nie będzie to możliwe, jeśli nauczycielkom będzie brakowało cierpliwości, a w ich podejściu do dzieci pojawią się przemocowe rozwiązania.

Jakie w takim razie są cechy dobrego nauczyciela przedszkola? Zarówno dzieci, jak i dorośli łatwiej zaufają osobom, które są otwarte i skoncentrowane na potrzebach swoich podopiecznych. Pedagodzy w przedszkolu powinni być także troskliwi, serdeczni i empatyczni. W tym zawodzie wysoko ceni się również kreatywność oraz twórczość. Takie panie mają masę wspaniałych pomysłów, które realizują razem z dziećmi, sprawiając, że świetnie się bawią i jednocześnie poszerzają swoją wiedzę.

• Atmosfera

Nie mniej ważną rzeczą, jeśli chodzi o to, jakie przedszkole wybrać, jest atmosfera, która w nim panuje. Dzieci nie lubią miejsc, w których nie czują się komfortowo, dlatego by uniknąć stresu związanego z adaptacją i późniejszymi pobytami w placówce, warto postawić na miejsce, gdzie panuje przyjazna atmosfera, a dzieci traktowane są z szacunkiem i poszanowaniem ich praw.

• Wyposażenie

Wiele o charakterze placówki może powiedzieć również jej wystrój oraz wyposażenie. Jednak w kwestii tego, jak znaleźć dobre przedszkole, wcale nie chodzi o ilość i jakość zabawek, a zadbane oraz czyste wnętrza. Odrapane ściany, zniszczone sprzęty, czy przetarte wykładziny są raczej kiepską wizytówką i mogą świadczyć o tym, że pieniądze są źle dystrybuowane albo placówka jest bardzo źle finansowana. To z kolei może odbić się na poziomie kształcenia.

Jak znaleźć dobre przedszkole?

O tym, które przedszkole wybrać, najlepiej zdecydować po porównaniu kilku ofert połączonych z wizytami w wybranych placówkach. Duże znaczenie mogą mieć także opinie innych rodziców. Tutaj jednak warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, i to, co dla któregoś z nich będzie dobrym przedszkolem, nie musi być takim dla Twojej pociechy. I tak samo, nie zawsze nawet najlepsze przedszkole w Polsce będzie tym, które spełni akurat Twoje oczekiwania.