Rodzaje przedszkoli: czym różnią się od siebie przedszkole publiczne, prywatne i samorządowe?

Zabawy dzieci w przedszkolu.W Polsce zasadniczo wyróżnia się kilka rodzajów przedszkoli, a główny podział wynika przede wszystkim z tego, kto je prowadzi, i jak są finansowane. Poznaj podstawowy podział placówek przedszkolnych. Zobacz, czym się różnią i która z nich może okazać się najlepsza dla Twojego dziecka.

Jakie są rodzaje przedszkoli?

W Polsce można spotkać następujące typy i rodzaje przedszkoli:

  • Przedszkola publiczne – to ogólnodostępne placówki, które finansowane są z pieniędzy pochodzących od państwa. Mogą je prowadzić samorządy, osoby prywatne lub fizyczne, które nie są organami samorządowymi.
  • Przedszkola niepubliczne – mogą należeć do osób prywatnych lub firm, stowarzyszeń, fundacji, czy innych osób prawnych. Fundusze na swoje funkcjonowanie pozyskują samodzielnie, przede wszystkim z opłacanego comiesięcznie czesnego. Mogą korzystać także z dotacji.
  • Przedszkola prywatne – są zakładane i prowadzone przez osoby prywatne. Wszystkie placówki tego typu są jednocześnie rodzajami przedszkoli niepublicznych i działają na tych samych zasadach jak one.
  • Przedszkola samorządowe – to te typy przedszkoli w Polsce, które są finansowane i prowadzone przez samorządy. Każda placówka tego typu jest jednocześnie przedszkolem publicznym.

Jaka jest różnica między przedszkolem prywatnym a niepublicznym? 

Rodzaje przedszkoli niepublicznych rozróżnia się na podstawie tego, kto prowadzi daną placówkę. Jeśli należy ona do osoby prawnej, która nie stanowi jednostki samorządu, czyli stowarzyszenia, firmy, fundacji itp., mówi się o przedszkolu niepublicznym. Z kolei, jeśli jest prowadzona przez osobę fizyczną, określa się ją już jako placówkę prywatną. Jednocześnie takie przedszkola stanowią rodzaje przedszkoli niepublicznych i dotyczą ich te same przepisy.

Można iść jednak dalej i wyznaczyć także rodzaje prywatnych przedszkoli. W takim przypadku podział odnosi się najczęściej do profilu placówki, czy stosowanych przez nią metod nauczania. W Polsce działają między innymi przedszkola dwujęzyczne, artystyczne, sportowe, wegetariańskie, ekologiczne, a także związane z określonymi wyznaniami (np. katolickim). Takie sprofilowane typy i rodzaje placówek przedszkolnych są świetną alternatywą dla rodziców, którzy stawiają na określone wartości albo chcą rozwijać pasje i talenty swoich dzieci.

Nauka w przedszkolu.

Czym się różni przedszkole państwowe od publicznego?

Placówki państwowe (samorządowe) i publiczne to rodzaje przedszkoli w Polsce ogólnodostępnych. Są finansowane z pieniędzy rozdysponowywanych przez samorząd lokalny, na ogół gminę, a ich działanie opiera się na podobnych, odgórnie ustalonych zasadach. Różnią się jednak między innymi tym, kto je prowadzi. Przedszkola samorządowe zawsze podlegają organowi państwowemu, z kolei przedszkola publiczne mogą zostać utworzone również przez osobę fizyczną lub prawną, która nie jest organem samorządu. Obydwa rodzaje przedszkoli podlegają pod te same przepisy dotyczące czasu bezpłatnej opieki, programu wychowania przedszkolnego, zasad rekrutacji oraz tego, kto może prowadzić zajęcia. Niekiedy jednak mają inną ofertę względem zajęć dodatkowych, które często są dodatkowo płatne.

Czy przedszkole prywatne jest lepsze? 

Przedszkola prywatne mają pewne zalety, których nie mają inne rodzaje placówek przedszkolnych:

  • Dogodne godziny otwarcia – przedszkola prywatne są zazwyczaj otwarte dłużej niż placówki publiczne, co pozwala rodzicom na sprawniejszą organizację dnia.
  • Szeroki wybór zajęć dodatkowych – prywatne przedszkola to rodzaje placówek, które dają dziecku możliwość brania udziału w wielu ciekawych zajęciach, które sprzyjają jego rozwojowi. Mogą to być języki obce, taniec, rytmika, balet, gimnastyka, czy inne. Co więcej, wiele z nich odbywa się w ciągu dnia, dzięki czemu są dostępne dla wszystkich.
  • Wysoka jakość wyposażenia – przedszkola niepubliczne są często lepiej wyposażone, jeśli chodzi o zabawki, czy sprzęty. Wiele z nich ma także ogrodzone place zabaw.
  • Program nauczania – chociaż podstawie programowej w takim samym stopniu podlegają zarówno niepubliczne, jak i publiczne przedszkola, rodzaje zajęć i sposoby realizacji programu mogą się dość mocno różnić. W przedszkolach prywatnych jest on urozmaicony i często wiąże się z uczestnictwem w warsztatach, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, czy ze zorganizowanymi wyjściami.
  • Małe grupy – grupy w przedszkolach prywatnych na ogół są mniej liczne niż te w przedszkolach samorządowych, gdzie normą jest nawet 25-27 dzieci.

Jednak niezależnie od tego, czym się różni przedszkole publiczne od niepublicznego, obydwa rodzaje placówek podlegają pod Kuratorium Oświaty. Jednocześnie są zobowiązane do realizowania programów wychowania przedszkolnego uwzględniającego podstawę programową oraz zatrudniania nauczycieli z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.

Przedszkole Bajeczka – najlepszy wybór dla Twojego dziecka

Zastanawiasz się, jaki rodzaj przedszkola wybrać? Odkryj zalety przedszkola Bajeczka! To prywatne przedszkole w Warszawie, które jest inspirowane dziecięcą żywiołowością. Otwarte na potrzeby Podopiecznych stanowi przyjazną przestrzeń, gdzie mogą oni wyrażać siebie i odkrywać świat wokół. Odwiedź nas i poznaj naszą ofertę!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI