Adaptacja w przedszkolu – jak pomóc dziecku się przystosować? Rady dla rodziców

Adaptacja małego dziecka w przedszkolu.Adaptacja w przedszkolu to jedna z tych rzeczy, która spędza sen z powiek rodzicom przygotowującym się do posłania Swojej pociechy do placówki. I faktycznie, choć proces zmian może być trudny i dla dziecka, i dla opiekuna, można zrobić wiele, by przebiegał on w miarę łagodnie. Zobacz, jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola!

Na czym polega adaptacja w przedszkolu?

Adaptacja w przedszkolu polega na stopniowym przyzwyczajaniu dziecka do pobytu w placówce. W tym okresie poznaje ono nowe miejsce, uczy się przebywania z dala od mamy, czy taty oraz zaznajamia się z innymi dziećmi będącymi w grupie i opiekunami. Z racji tego, że adaptacja dzieci do przedszkola może być dla trudna pod względem emocjonalnym dla całej rodziny, należy zadbać, by przebiegła tak łagodnie i przyjaźnie, jak się tylko da.

Jak wygląda adaptacja w przedszkolu? Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to długotrwały proces, który nie kończy się w momencie, gdy dziecko zaczyna chętniej zostawać w placówce. Ma on miejsce również później, gdy świeżo upieczony przedszkolak uczy się funkcjonowania w większej grupie i w pełni przystosowuje do środowiska przedszkolnego.

Na początku adaptacja dziecka w przedszkolu często polega głównie na obserwowaniu innych. Dopiero później zaczyna ono przełamywać swój lęk, integruje się i uczestniczy w zabawach. Warto się także liczyć się z tym, że przez pierwsze dni/tygodnie maluchy mogą niewiele mówić o tym, co dzieje się w grupie, czy z kim się bawiły.

Ile trwa adaptacja w przedszkolu?

Na to, ile trwa adaptacja w przedszkolu, nie ma reguły. Jedne dzieci już po kilku dniach będą czuły się komfortowo, innym zaś przyzwyczajenie się do nowego miejsca może zająć nawet do kilku tygodni. Jednak także i te w końcu polubią przedszkole, więc nie ma się co zrażać początkowymi trudnościami.

Przygotowanie dzieci do zabaw w przedszkolu.

Adaptacja w przedszkolu – rady dla rodziców

Adaptacja dziecka w przedszkolu nie musi być taka straszna. Jeszcze zanim Twoje dziecko przekroczy próg placówki jako przedszkolak, możesz podjąć pewne działania, które sprawią, że proces zmian nie okaże się dla Was aż taki straszny.

• Przedstawiaj przedszkole tylko w dobrym świetle – adaptacja dzieci w przedszkolu przebiega łatwiej, jeśli mają one pozytywne nastawienie do placówki, opiekunów, czy rzeczy, które będą mogły w niej robić. Lepiej zrezygnować więc ze zwrotów o smutnym wydźwięku („Nie bój się”, „Przecież nic ci się nie stanie”), czy ostrzeżeń („Będzie głośno”, „Będzie trzeba zjadać wszystko z talerza”) na rzecz pozytywów.
  • Zapoznaj dziecko z nowym miejscem – im więcej maluch będzie wiedział o przedszkolu, do którego pójdzie, tym lepiej przebiegnie jego adaptacja. Dlatego też warto spacerować koło placówki, czy wybrać się na dni otwarte lub zajęcia adaptacyjne.
  • Pozwól dziecku wziąć udział w kompletowaniu wyprawki – wsparciem w adaptacji dziecka w przedszkolu mogą być bardzo niepozorne rzeczy, jak choćby kapcie w ulubionym kolorze, czy pościel z uwielbianym motywem. Z tego też względu warto pozwolić maluchowi na otoczenie się rzeczami, które mu się podobają.

Natomiast gdy już zaczyna się właściwa adaptacja w przedszkolu, rady dla rodziców sprowadzają się w zasadzie do kilku aspektów:

• Wykaż się cierpliwością i empatią – te dwie rzeczy często pokonują wszystkie trudności w adaptacji dziecka do przedszkola. Okazując zrozumienie dziecięcym emocjom, czy dając czas na wykonanie pewnych czynności, sprawisz, że maluch będzie miał poczucie, że wciąż jest ważny, a przez to łatwiej zniesie rozłąkę.
  • O ile to możliwe, stopniowo wydłużaj czas pobytu w placówce i zawsze informuj dziecko, kiedy zostanie odebrane (np. po obiedzie, po drzemce, po podwieczorku itp.).
  • Otwórz się na potrzeby dziecka – daj dziecku to, czego potrzebuje – jeśli szuka przytulenia, nie odtrącaj go, z kolei, jeśli chce skrócić pożegnanie i biec do grupy, nie ma co zatrzymywać go na siłę.
  • Dotrzymuj słowa – dzieci swoje zaufanie do dorosłych budują między innymi w oparciu o to, czy ich słowa i czyny się pokrywają. Dlatego też warto wywiązywać się ze składanych im obietnic, np. że odbierze się je po obiedzie.

Przedszkole Bajeczka – przyjazna adaptacja

Bajeczka to przedszkole w pobliżu Bemowa (ul. Jana Kazimierza 35, Warszawa), które od samego początku podąża za potrzebami najmłodszych. Pełne radosnej atmosfery i kolorów sprawia, że dzieci je uwielbiają. Co więcej, w trosce o komfort ich i ich rodziców przewidziana jest łagodna, pełna zabawy adaptacja. W przedszkolu czekają na nie troskliwe nauczycielki (ciocie), które dzięki empatycznemu, pełnemu troski podejściu roztaczają aurę zaufania, co sprzyja szybszemu przyzwyczajeniu się do zmian.

Bajeczka robi wszystko, by nie istniało coś takiego, jak trudna adaptacja dziecka w przedszkolu, dlatego też stosowany przez nas model zakłada stopniowe wydłużanie czasu pobytu w placówce. Dostosowujemy się przy tym do tempa malucha, dzięki czemu z naszej strony dostaje tyle czasu, ile potrzebuje. Już teraz odwiedź nas i przekonaj się, jak bezstresowa może być adaptacja w przedszkolu! Zabawy, ogródek z placem zabaw i towarzystwo innych dzieci już czekają na Twoją pociechę!