Przedszkole – od jakiego wieku można posłać dziecko? Rozwiewamy wątpliwości

Małe dzieci w przedszkolu.Przedszkole – owszem, ale od jakiego wieku? To pytanie często zadają sobie rodzice dzieci 2/3-letnich, którzy chcą posłać Swoją pociechę do placówki przedszkolnej. Co jednak na ten temat mówi prawo oświatowe? W jakim wieku idzie się do przedszkola? Czy 2,5-letni maluch może się dostać, gdzie indziej niż żłobek? Zaraz znajdziemy odpowiedź na wszystkie te pytania.

Ile lat ma dziecko, jak idzie do przedszkola?

W polskim prawie istnieją regulacje, które wskazują na to, jaki może być wiek dzieci w przedszkolu. Ustawa ta została zawarta w prawie oświatowym. Znajdujący się w niej art. 31 przewiduje, że „wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat”.

Co to oznacza w praktyce, jeśli chodzi o przedszkole? Jaki wiek musi mieć dziecko, żeby do niego pójść? Według powyższych przepisów do placówki przedszkolnej może uczęszczać maluch, który nie skończył 3 lata, jednak jeszcze w roku kalendarzowym, w którym rozpoczął edukację, powinien obchodzić trzecie urodziny. Istnieją wyjątki od tej reguły pozwalające obniżyć to, w jakim wieku dziecko idzie do przedszkola.

Czy 2,5-letnie dziecko może iść do przedszkola?

Prawo oświatowe stanowi, że „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” w wychowaniu przedszkolnym mogą uczestniczyć dzieci, które ukończyły 2,5 lat. Nie określono jednak, w jakich sytuacjach ten przepis ma zastosowanie, więc aktualnie prawie każde prywatne przedszkole wiek przyjęcia określa w granicy 2,5, a nie 3 lat.

Kiedy żłobek, a kiedy przedszkole?

Żłobki obejmują opieką dzieci, które ukończyły 20 tygodni życia (a więc mniej więcej od 5 miesiąca) do czasu ich pójścia do przedszkola. Wiek maluchów wynosi wtedy około 3 lat. Co istotne, etap żłobka nie kończy się wraz z trzecimi urodzinami – jeśli rodzice sobie tego życzą, dziecko może uczęszczać do placówki do momentu rozpoczęcia przedszkola.

Z kolei to, jak wypada przedszkole, od jakiego wieku można zostać przyjętym, wynika i z umiejętności dziecka, i z daty jego urodzin. Co więcej, o ile w przypadku placówek prywatnych rekrutacja często jest płynna, a ich regulamin dopuszcza przyjmowanie młodszych dzieci, tak w placówkach samorządowych nabór organizowany jest raz w roku i dotyczy tylko dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 3 lata. Co istotne, dzieci żłobkowe płynnie przechodzą z jednego typu placówki do drugiej wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego.

Przeczytaj też: Wyjaśniamy różnice: żłobki i przedszkola. Co wybrać?

Małe dzieci w przedszkolu - od jakiego wieku?

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola?

Jeśli chodzi o przedszkole, wiek to nie wszystko. Decydując się na posłanie dziecka do placówki przedszkolnej, warto kierować się nie tylko tym, ile ma lat, ale także co potrafi, i czy to pozwoli mu na zapewnienie sobie komfortowego pobytu w placówce. Jakie cechy wskazują na gotowość przedszkolną i to, że wiek dziecka do przedszkola został osiągnięty?

• Zdolność komunikowania się z otoczeniem w sposób zrozumiały.
  • Samodzielność w wykonywaniu czynności samoobsługowych – dziecko powinno między innymi umieć jeść posiłki, korzystać z toalety oraz ubierać się przy pewnej pomocy.
  • Możliwość skupienia uwagi – początkujący przedszkolak powinien potrafić skupić się przez około 5-10 minut na jednej czynności, co umożliwi mu uczestniczenie w zajęciach, czy wspólnych aktywnościach.
  • Gotowość do pozostania bez opieki mamy lub taty/podstawowe opanowanie lęku separacyjnego.
  • Zdolność mówienia o swoich potrzebach – aby dziecko czuło się w przedszkolu komfortowo, powinno potrafić mówić o tym, że chce mu się pić, kiedy chce skorzystać z toalety, albo czy coś go boli.
  • Zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi.

Przedszkole Bajeczka – miejsce przyjazne dla wszystkich dzieci

Nie wiesz, które wybrać przedszkole, albo od jakiego wieku przyjmują placówki samorządowe? Sprawdź ofertę Bajeczki! To prywatne przedszkole w Warszawie dla dzieci w wieku od 2,5 lat, a także zerówka, do której maluchy mogą uczęszczać do 6 roku życia włącznie i następnie od razu skierować swoje kroki do szkoły podstawowej.

Na najmłodszych czekają specjalnie dostosowane sale oraz grupy zbliżone wiekowo. Do ich dyspozycji został oddany także ogród z placem zabaw, gdzie mogą spożytkować nadmiar energii.

W przedszkolu Bajeczka rekrutacja jest prowadzona przez cały rok w miarę wolnych miejsc, we wszystkich przedziałach wiekowych. Zapraszamy więc do odwiedzenia naszych placówek i zapisów, niezależnie od tego, w jakim wieku dziecko do przedszkola miałoby pójść!