Zabawy konstrukcyjne – jak wspierają rozwój przedszkolaków?

Układanie klocków w przedszkolu - zabawy konstrukcyjneZabawy konstrukcyjne odgrywają ważną rolę w rozwoju kilkulatków. Zapewniają najmłodszym nie tylko możliwość swobodnego zdobywania doświadczeń, ale również pomagają w ćwiczeniu rozmaitych umiejętności, które będą im niezbędne w życiu codziennym. Jak wyglądają zabawy konstrukcyjne w przedszkolu? Cele, definicja, przykłady.

Co to są zabawy konstrukcyjne?

Jeśli chodzi o zabawy konstrukcyjne, definicja zakłada, że są to wszelkie aktywności, które wykorzystują różnego rodzaju elementy i materiały do tworzenia rozmaitych konstrukcji. Tego rodzaju zabawy, podobnie jak zabawy sensoryczne, nie mają ograniczeń wiekowych i mogą być wprowadzane już od najmłodszych lat. Należy jednak pamiętać, że wielkość klocków, czy innych przedmiotów wykorzystywanych podczas zabawy powinna być dostosowana do umiejętności i wieku dziecka.

Jakie mogą być zabawy konstrukcyjne? Przykłady, które warto znać:

• Zabawy konstrukcyjne z klocków – klocki to jedne z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych przez zabawy konstrukcyjne. W przedszkolu dzieci, w zależności od grupy wiekowej, mogą budować między innymi z klocków piankowych, magnetycznych, czy LEGO. Tworzenie z nich pomaga rozwijać zdolności manualne i matematyczne, zachęca do kreatywności oraz ćwiczy koordynację ręka-oko.
  • Tworzenie wież lub innych konstrukcji z dowolnych elementów – takie zabawy konstrukcyjne pomagają wypracować umiejętności motoryczne, a także zaznajamiają dzieci z podstawowymi prawidłowościami fizycznymi i matematycznymi.
  • Zabawki z elementami do układania w określonej kolejności – zabawy, które wymagają zastosowania odpowiedniej kolejności ruchów, w tym układanki, modele, czy puzzle 3D rozwijają zdolność logicznego myślenia oraz uczą cierpliwości i konsekwencji.
  • Tworzenie konstrukcji/torów przeszkód z elementów wyposażenia – takie zabawy konstrukcyjne uczą orientacji przestrzennej, zachęcają do eksperymentowania oraz pobudzają kreatywność.

Klocki - rodzaje zabaw konstrukcyjnych

Co rozwijają zabawy konstrukcyjne?

Zabawy konstrukcyjne dla dzieci to wartościowe narzędzie edukacyjne, które sprzyja ich wszechstronnemu rozwojowi. Z tego też względu szczególnie chętnie sięga się po nie w przedszkolach i na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Jakie zadania realizują zabawy konstrukcyjne? Cele takich aktywności to przede wszystkim:

• Rozwój zdolności motorycznych – poprzez budowanie, czy montowanie elementów dziecko ćwiczy zdolności manualne oraz koordynację oko-ręka, która jest niezbędna choćby w nauce pisania, czy w wielu czynnościach w życiu codziennym.
  • Rozwój myślenia przestrzennego – tego typu aktywności pomagają zrozumieć relacje przestrzenne takie jak góra-dół, przód-tył itp.
  • Rozwój wyobraźni i kreatywności – swobodne zabawy konstrukcyjne pozwalają dzieciom na tworzenie własnych projektów i zachęcają do eksperymentowania, a tym samym pobudzają kreatywność oraz wyobraźnię.
  • Nauka cierpliwości i wytrwałości – tworzenie skomplikowanych wieloelementowych konstrukcji stanowi naukę skupienia i konsekwentnego dążenia do celu.
  • Wspieranie rozwoju poznawczego – wszystkie rodzaje zabaw konstrukcyjnych pozwalają na rozwój umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów, a także planowania i podejmowania decyzji, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego dziecka.
  • Nauka współpracy – zaangażowanie grupy do wspólnych zabaw konstrukcyjnych w przedszkolu pomaga rozwijać umiejętności społeczne poprzez konieczność dzielenia się, kompromis czy rozwiązywanie problemów w sposób zadowalający dla wszystkich uczestników.
  • Rozwój wytrzymałości psychicznej – eksperymentowanie i tworzenie konstrukcji pomaga dzieciom nie tylko w rozwijaniu koncentracji i wytrwałości, ale także uczy je, jak radzić sobie z niepowodzeniami i frustracją.

W jakie inne zabawy są angażowane dzieci podczas pobytu w przedszkolu? Przeczytaj: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.

Przedszkole Bajeczka – rozwój poprzez zabawę

Jeśli szukasz placówki przyjaznej dzieciom i rodzicom, gdzie dodatkowo dzień wypełniony jest różnymi aktywnościami, prywatne przedszkole na Woli Bajeczka z całą pewnością Ci się spodoba! To miejsce od początku do końca zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach najmłodszych. Czekają na nich nie tylko przemiłe panie nauczycielki, ale także dobrze wyposażone, kolorowe sale i mnóstwo zajęć dostosowanych do wieku grupy. To nie tylko wspólne zabawy konstrukcyjne i inne w przedszkolu, ale także aktywności na placu zabaw, warsztaty tematyczne, czy dodatkowe zajęcia. Już teraz sprawdź całą naszą ofertę!