Aktywności na świeżym powietrzu i zabawy ruchowe dla dzieci nie tylko pomagają utrzymać ogólną sprawność, czy dobre samopoczucie, ale także wspierają kształtowanie wielu ważnych umiejętności. Daj się nam wprowadzić w świat gier i zabaw ruchowych oraz zobacz, jakie korzyści dla najmłodszych z nich płyną.
Chociaż zabawy ruchowe w przedszkolu, w domu, czy na świeżym powietrzu kojarzą się przede wszystkim z pożytkowaniem dziecięcej energii i dbaniem o zdrowie fizyczne, to ich cele nie ograniczają się jedynie do tych dwóch aspektów. Codzienny ruch umożliwia wszechstronny rozwój dziecka i ma wpływ na jego kilka obszarów jednocześnie. Co więc dają najmłodszym zabawy ruchowe?
Rodzaje zabawy ruchowych można podzielić między innymi na:
Zabawy ruchowe przy muzyce przynoszą dzieciom wiele korzyści. Przede wszystkim wspierają rozwój motoryczny, ćwiczą umiejętność kontrolowania ciała i poczucie rytmu, a także kształtują kompetencje poznawcze. Pozwalają również na wyrażanie siebie poprzez taniec, śpiew, czy granie na instrumentach, co jednocześnie wpływa na budowanie w sobie pasji do sztuki. Jakie inne zalety mają zabawy muzyczno-ruchowe? Cele takich aktywności odnoszą się także do kompetencji społecznych. Szczególnie te, które odbywają się w grupach lub wymagają reagowania na otoczenie, uczą najmłodszych współpracy oraz komunikacji.
Kanon przedszkolnych aktywności jest zazwyczaj bardzo rozwinięty, dlatego też, jeśli chodzi o gry i zabawy ruchowe, przykłady można mnożyć:
Jakie jeszcze są rodzaje zabaw? Przeczytaj: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.
Chcesz, by Twoja kilkuletnia Pociecha spędzała czas nie tylko miło, ale i owocnie? Skorzystaj z oferty Bajeczki! Nasze niepubliczne przedszkole w Warszawie dobrze wie, jaki wpływ ma zabawa i ruch na rozwój najmłodszych, dlatego też nie ma dnia, w którym zabrakłoby tego typu aktywności. Z myślą o potrzebach najmłodszych przygotowaliśmy również słoneczne, kolorowe sale, gdzie każdy nasz podopieczny czuje się komfortowo. Już teraz odwiedź dowolne z naszych przedszkoli i zobacz, co przygotowaliśmy na ten rok szkolny!
Ograniczona przestrzeń wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować z gier i zabaw ruchowych – zwłaszcza że spora część z nich nie wymaga dużej ilości miejsca, pozwalając na miłe i owocne spędzanie czasu także w przypadku, gdy nie można wyjść z domu. Jakie to są aktywności? Dobrze sprawdzają się na przykład swobodny taniec w rytm muzyki, zabawy w naśladowanie, czy tworzenie torów przeszkód i ścieżek sensorycznych z dostępnych elementów wyposażenia. Wybierając te formy ćwiczeń, nie tylko wspiera się rozwój motoryki u dziecka, ale co ważniejsze, wypracowuje także zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów, która może okazać się bardzo cenna na kolejnych etapach życia.