Zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu: klucz do zdrowego rozwoju maluchów

Gry i zabawy dla dzieci w przedszkoluAktywności na świeżym powietrzu i zabawy ruchowe dla dzieci nie tylko pomagają utrzymać ogólną sprawność, czy dobre samopoczucie, ale także wspierają kształtowanie wielu ważnych umiejętności. Daj się nam wprowadzić w świat gier i zabaw ruchowych oraz zobacz, jakie korzyści dla najmłodszych z nich płyną.

Dlaczego ruch dla dzieci jest ważny?

Chociaż zabawy ruchowe w przedszkolu, w domu, czy na świeżym powietrzu kojarzą się przede wszystkim z pożytkowaniem dziecięcej energii i dbaniem o zdrowie fizyczne, to ich cele nie ograniczają się jedynie do tych dwóch aspektów. Codzienny ruch umożliwia wszechstronny rozwój dziecka i ma wpływ na jego kilka obszarów jednocześnie. Co więc dają najmłodszym zabawy ruchowe?

  • Dbają o rozwój motoryczny – wszystkie gry i zabawy ruchowe wspierają rozwój motoryki dużej, która jest znów niezbędna do opanowania motoryki małej potrzebnej między innymi podczas nauki pisania, czy precyzyjnych ruchów palcami.
  • Wspierają koordynację i poczucie równowagi – zabawy ruchowe dla dzieci sprzyjają lepszemu panowaniu nad ciałem oraz zwiększają jego świadomość.
  • Rozwijają zdolność koncentracji – aktywność fizyczna, szczególnie uprawianie sportów, wiąże się często z koniecznością utrzymania dłuższego skupienia, co wzmacnia tę umiejętność i pozwala przenosić na inne obszary życia.
  • Pomagają w samoregulacji – gry i zabawy ruchowe to ważny element rozwoju emocjonalnego i społecznego. Uczą radzenia sobie z emocjami, sprzyjają rozwojowi cierpliwości i dążenia do celu, a także dają poczucie przynależności i ułatwiają odnajdywanie się w grupie.
  • Uczą zdrowych nawyków – dzięki regularnemu ruchowi najmłodsi kształtują w sobie postawy związane ze zdrowym stylem życia oraz odkrywają, jak czerpać radość z aktywności fizycznej. To znów może zaowocować w przyszłości większą chęcią wdrażania prozdrowotnych nawyków.
  • Działają relaksująco na ciało i umysł – każda zabawa dla dzieci ruchowa sprzyja odprężeniu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Dzięki hormonom, które wytwarzają się podczas aktywności, łatwo o poprawę ogólnego nastroju, zmniejszenie objawów stresu oraz zwiększenia poczucia satysfakcji.
  • Pobudzają kreatywność – zabawy ruchowe mogą sprzyjać rozwojowi dziecięcej kreatywności, szczególnie gdy konieczne jest rozwiązywanie problemów technicznych.
  • Wzmacniają kompetencje społeczne – niektóre rodzaje zabaw ruchowych pomagają kształtować umiejętności współpracy, dzielenia się, czy komunikacji, co przekłada się między innymi na zdolność nawiązywania i utrzymywania relacji w codziennym życiu.

Jakie są rodzaje zabaw ruchowych?

Rodzaje zabawy ruchowych można podzielić między innymi na:

  • Zabawy orientacyjno-porządkowe – ich celem jest praca nad umiejętnościami skupiania się, szybkiego reagowania oraz dostosowywania się do określonych reguł. Tego typu ćwiczenia wspierają także spostrzegawczość i pomagają doskonalić określone czynności ruchowe.
  • Zabawy muzyczno-ruchowe – jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie muzykę i ruch, co pomaga kształtować dzieciom poczucie równowagi, koordynację, czy refleks.
  • Zabawy rytmiczno-ruchowe – rozwijają umiejętności muzyczne, pozwalają wyrażać siebie poprzez sztukę oraz wspierają poczucie rytmu. Co więcej, zabawy rytmiczno-ruchowe dla dzieci mogą dodatkowo wykorzystywać różnego rodzaju instrumenty, co pobudza kreatywność i twórcze myślenie.
  • Zabawy swobodne – nie wszystkie zabawy ruchowe muszą być moderowane przez opiekuna. Dając dziecku swobodę wyboru, wspiera się jego kreatywność, chęć poznawania świata i zdolność regulowania emocji.
  • Zabawy z elementami sportów drużynowych i konkurowania – formę zabaw ruchowych można nadać także wszelkim sportom i dyscyplinom uprawianym w grupie, szczególnie mającym charakter rekreacyjny. Stanowią one doskonałą okazję do pracy nad umiejętnościami współpracy, komunikacji oraz regulacji emocji.Zabawy ruchowe i ćwiczenia dla dzieci

Co dają zabawy muzyczno-ruchowe?

Zabawy ruchowe przy muzyce przynoszą dzieciom wiele korzyści. Przede wszystkim wspierają rozwój motoryczny, ćwiczą umiejętność kontrolowania ciała i poczucie rytmu, a także kształtują kompetencje poznawcze. Pozwalają również na wyrażanie siebie poprzez taniec, śpiew, czy granie na instrumentach, co jednocześnie wpływa na budowanie w sobie pasji do sztuki. Jakie inne zalety mają zabawy muzyczno-ruchowe? Cele takich aktywności odnoszą się także do kompetencji społecznych. Szczególnie te, które odbywają się w grupach lub wymagają reagowania na otoczenie, uczą najmłodszych współpracy oraz komunikacji.

Jakie są zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu?

Kanon przedszkolnych aktywności jest zazwyczaj bardzo rozwinięty, dlatego też, jeśli chodzi o gry i zabawy ruchowe, przykłady można mnożyć:

  • Tory przeszkód – wspierają rozwój dzieci na wielu obszarach jednocześnie – kształtują określone umiejętności (wspinanie się, skakanie, chodzenie równoważne i inne), dostarczają bodźców sensorycznych, czy kształtują ogólną sprawność fizyczną.
  • Zabawa na świeżym powietrzu – zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu mogą być organizowane także na zewnątrz i wykorzystywać różne sprzęty, czy akcesoria, w tym plac zabaw, piłki, skakanki lub hula-hop. Ich zaletą jest to, że często dają przedszkolakowi możliwość wyboru, w co się bawić, a to znów buduje w nim poczucie sprawczości i rozwija samodzielność. Wiele korzyści wiąże się także z samym przebywaniem na świeżym powietrzu – nie tylko pozwala się ono dotlenić, ale także wpiera budowanie odporności.
  • Zabawy ruchowe przy muzyce – przedszkole stanowi doskonałą przestrzeń do zabaw muzyczno-ruchowych. Do ich grona można zaliczyć między innymi taniec swobodny, naukę układów choreograficznych, zabawy i gry z zatrzymywaniem muzyki, poruszanie się w tempie odpowiadającym rytmowi piosenki oraz grę na instrumentach i wystukiwanie rytmu.
  • Zabawy w naśladowanie – gry i zabawy ruchowe, które polegają na powtarzaniu czyichś ruchów, ćwiczą spostrzegawczość, refleks oraz wspierają ogólny rozwój motoryczny. Przykładem takich mogą być między innymi piosenki z pokazywaniem, czy znana najmłodszym gra Ojciec Wirgiliusz.
  • Ścieżki i inne zabawy sensoryczne – pomagają ćwiczyć koordynację, zmysł równowagi oraz konkretne sprawności, natomiast poprzez dostarczanie rozmaitych bodźców zmysłowych wspierają również rozwój integracji sensorycznej. Więcej o zabawach sensorycznych znajdziesz tutaj: Korzyści z zabaw sensorycznych. Zabawa czy coś więcej?
  • Zabawy z elementami zatrzymywania się/zastygania w miejscu – takie zabawy jak baba-jaga patrzy, czy pani Wilczek pomagają opanować dzieciom umiejętność samoregulacji oraz szybkiego reagowania na sygnały.
  • Gry i zabawy zespołowe – prócz zapewnienia przestrzeni do rozwoju motorycznego, uczą dzieci współpracy, rozwiązywania konfliktów oraz empatii. To jednak nie tylko sporty drużynowe, ale także konkurencje uwzględniające podział na grupy – przeciąganie liny, rzucanie do celu, biegi itp.

Jakie jeszcze są rodzaje zabaw? Przeczytaj: Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.

Chcesz, by Twoja kilkuletnia Pociecha spędzała czas nie tylko miło, ale i owocnie? Skorzystaj z oferty Bajeczki! Nasze niepubliczne przedszkole w Warszawie dobrze wie, jaki wpływ ma zabawa i ruch na rozwój najmłodszych, dlatego też nie ma dnia, w którym zabrakłoby tego typu aktywności. Z myślą o potrzebach najmłodszych przygotowaliśmy również słoneczne, kolorowe sale, gdzie każdy nasz podopieczny czuje się komfortowo. Już teraz odwiedź dowolne z naszych przedszkoli i zobacz, co przygotowaliśmy na ten rok szkolny!

W jakie zabawy ruchowe można bawić się w domu?

Ograniczona przestrzeń wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować z gier i zabaw ruchowych – zwłaszcza że spora część z nich nie wymaga dużej ilości miejsca, pozwalając na miłe i owocne spędzanie czasu także w przypadku, gdy nie można wyjść z domu. Jakie to są aktywności? Dobrze sprawdzają się na przykład swobodny taniec w rytm muzyki, zabawy w naśladowanie, czy tworzenie torów przeszkód i ścieżek sensorycznych z dostępnych elementów wyposażenia. Wybierając te formy ćwiczeń, nie tylko wspiera się rozwój motoryki u dziecka, ale co ważniejsze, wypracowuje także zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów, która może okazać się bardzo cenna na kolejnych etapach życia.

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI