Zalety czytania dzieciom w przedszkolu

Czytanie w przedszkolu, podobnie jak czytanie w domu, jest jedną z najważniejszych aktywności, jakie można zaproponować dzieciom w wieku przedszkolnym. W ten sposób można nie tylko wspierać rozwój językowy oraz pobudzać wyobraźnię najmłodszych, ale także pomagać budować im więzi emocjonalne. Jakie jeszcze zalety ma czytanie dzieciom? Czy rodzice mogą w nim uczestniczyć w przedszkolu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Jakie zalety ma czytanie dzieciom w przedszkolu?

Jeśli chodzi o czytanie dzieciom, zalety można mnożyć:

  • Rozwój językowy – czytanie dzieciom w przedszkolu i w domu wzbogaca słownictwo, uczy poprawnej gramatyki i budowy zdań oraz wspomaga naukę wymowy. Ma także ogromne znaczenie dla rozwoju zdolności komunikacji.
  • Rozbudzanie wyobraźni i kreatywności – książki przenoszą dzieci w świat fantazji, jednocześnie zachęcając do tworzenia własnych opowieści i odważnego realizowania własnych pomysłów.
  • Kształtowanie empatii oraz rozwój emocjonalny – czytanie w przedszkolu wprowadza dzieci w świat bohaterów, z którymi mogą się identyfikować, co uczy je rozumieć emocje innych oraz rozwija postawę empatii. Poprzez utożsamianie się z fikcyjnymi postaciami najmłodsi także chętniej przełamują własne bariery.
  • Poprawa koncentracji i pamięci – aktywne czytanie pomaga najmłodszym ćwiczyć pamięć, kształtuje zdolność logicznego myślenia oraz koncentracji.
  • Wspieranie relacji w grupie – czytanie dzieciom w przedszkolu sprzyja również budowaniu więzi między dziećmi.
  • Poszerzanie wiedzy o świecie – książki poszerzają horyzonty oraz zachęcają do zdobywania nowej wiedzy. Mogą być także sposobem na motywowanie dziecka w przedszkolu do nauki.

Na czym polega czytanie w przedszkolu?

Czytanie bajek dzieciom w przedszkolu jest czymś więcej niż tylko zwykłym odczytywaniem tekstu. Nauczyciel lub inny dorosły mówi głośno, zmieniając głosy postaci oraz dostosowując intonację. Takie czytanie może być wzbogacone również o dodatkowe elementy, które urozmaicają opowieść i zachęcają najmłodszych do aktywnego słuchania: pytania, przewidywanie, co się wydarzy, czy naśladowanie dźwięków.

co czytać dzieciom w przedszkolu

Co czytać dzieciom w przedszkolu?

Wybierając książki, warto kierować się przede wszystkim wiekiem i zainteresowaniami najmłodszych. Mając na uwadze rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, nie należy jednak rezygnować z różnorodności. Po jakie pozycje można sięgać? Co czytać dzieciom w przedszkolu?

  • Klasyczne bajki i baśnie – czytając kanon literatury dziecięcej, można zapoznać dzieci z uniwersalnymi wartościami takimi jak dobro, przyjaźń czy szlachetność.
  • Wierszyki i rymowanki – czytanie w przedszkolu rymowanek i wierszyków doskonale wspiera rozwój mowy oraz rytmu języka.
  • Opowiadania zawierające elementy z życia codziennego – takie treści pomagają zrozumieć dzieciom otaczający je świat. Ułatwiają im również identyfikowanie się z bohaterami, co wspiera rozwój emocjonalny.
  • Książki edukacyjne – włączając książki o charakterze naukowym lub popularnonaukowym w czytanie, przedszkole zachęca dzieci do zdobywania nowej wiedzy oraz pobudza naturalną ciekawość świata.

Czy udział w czytaniu w przedszkolu mogą brać rodzice?

Czytanie w przedszkolu przez rodziców w wielu placówkach jest miło widziane, choć wiele zależy od wewnętrznego regulaminu, szczególnie teraz, po wprowadzeniu nowych standardów ochrony małoletnich. Warto jednak przyjrzeć się temu, jakie korzyści daje takie gościnne czytanie dzieciom? Cele nie ograniczają się tutaj bowiem wyłącznie do przedstawienia tego rodzaju aktywności jako formy wartościowego i przyjemnego spędzania czasu. To także sposób na zaangażowanie rodziców w życie placówki. Ci znów mogą nie tylko wzmocnić swoją więź z dzieckiem, ale również pokazać mu, że warto brać udział w dodatkowych przedsięwzięciach – tym dla nich jest właśnie gościnne czytanie dzieciom w przedszkolu.

Szukasz placówki, która jest skoncentrowana na potrzebach dzieci i wspiera ich wszechstronny rozwój? Niepubliczne przedszkole w Warszawie Bajeczka jest miejscem, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę! U nas każde dziecko czuje się ważne i mile widziane, co jest zasługą między innymi empatycznej kadry nauczycielskiej. Dzięki jej kreatywności i serdecznemu podejściu każdy dzień w placówce jest dla najmłodszych nową przygodą. Już teraz odwiedź nasz oddział i przekonaj się, że to miejsce spodoba się także Twojemu dziecku!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI