Dlaczego dziecko nie chce jeść w przedszkolu? Poznaj sposoby na niejadka

Dziecko jedzace arbuza

Dziecko nie chce jeść w przedszkolu, choć w domu chętnie akceptuje większość potraw? To dość powszechny problem, szczególnie u maluchów, które dopiero zaczynają swoją przedszkolną przygodę. Skąd bierze się ta niechęć? Czy można jej zaradzić? Zobacz, jak przekonać dziecko do jedzenia w przedszkolu.

Ile posiłków powinno być w przedszkolu? 

Aktualnie nie istnieją regulacje, które jednoznacznie wskazywałyby na to, ile posiłków musi zostać podanych dzieciom w przedszkolu. Liczba ta powinna być jednak dostosowana do potrzeb najmłodszych i długości ich pobytu w placówce. Kwestie te poniekąd regulują także normy żywienia opracowane dla dzieci w wieku przedszkolnym, według których posiłki powinny być spożywane maksymalnie co 3-4 godziny. W rezultacie oznacza to, że w przedszkolach jada się 3-4 razy, z czego najczęściej podaje się śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek.

Co dzieci powinny jeść w przedszkolu? 

Jedzenie w przedszkolu powinno być przede wszystkim różnorodne i odpowiednio zbilansowane. Zaleca się, by wszystkie podawane posiłki odpowiadały 75% zapotrzebowania dziecka na energię i składniki odżywcze. Jednocześnie znaczenie ma proporcja białek, tłuszczy i węglowodanów.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia dokładnie określa, jak powinien być skomponowany talerz przedszkolaka. Co dzieci jedzą w przedszkolu? W ciągu dnia powinny otrzymać co najmniej 2 porcje produktów mlecznych lub mleka, co najmniej 1 porcję białka, owoc lub warzywo w każdym posiłku (tak, by w sumie było ich 5) i co najmniej po 1 porcji produktów zbożowych w śniadaniu oraz obiedzie. 

Warto także wiedzieć, że niezależnie od tego, czy przedszkole ma własną kuchnię, czy korzysta z usług firmy cateringowej, jedzenie w nim serwowane podlega tym samym przepisom i rekomendacjom.

Jedzenie w przedszkolu

Czy dziecko musi jeść w przedszkolu?

Jeśli chodzi o jedzenie w przedszkolu, ustawa nie narzuca obowiązku korzystania z żywienia zbiorowego przez dzieci. Zobowiązuje jednak wszystkie placówki do zapewnienia podopiecznym posiłków (Prawo Oświatowe z dnia 14.12.2016), przy czym za ich finansowanie odpowiadają już rodzice.

Decydując o żywieniu przedszkolnym, czy też rezygnacji z niego, powinno się wziąć pod uwagę jednak inne czynniki niż sama podstawa prawna. Jeśli dziecko nie je w przedszkolu, a przebywa w nim dłużej niż 3-4 godziny, często staje się rozdrażnione, niespokojne i ma problemy ze skupieniem uwagi. Co więcej, maluch po powrocie do domu może próbować nadrobić cały dzień „niejedzenia”, a także być bardziej skłonny do podjadania. To znów nie pozostaje bez wpływu na jego kondycję zdrowotną.

Co, jeśli dziecko nie chce jeść w przedszkolu?

Sytuacja, w której dziecko nie chce jeść w przedszkolu, jest trudna nie tylko dla rodziców, ale i nauczycielek, które są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej opieki wszystkim swoim podopiecznym. Skąd biorą się takie problemy? Dlaczego dziecko nie chce jeść w przedszkolu?

  • Stres – jeśli dziecko nic nie je w przedszkolu, choć w domu zjada wszystko, trzeba się zastanowić, czy nie wynika to między innymi ze stresu związanego z adaptacją. Maluchy w pierwszych tygodniach przedszkola często silnie przeżywają zmianę, a co za tym idzie, mogą mieć zmniejszony apetyt. Więcej o samej adaptacji przeczytasz tutaj: Adaptacja w przedszkolu – jak pomóc dziecku się przystosować? Rady dla rodziców.
  • Zmieniające się preferencje żywieniowe – zmiana upodobań kulinarnych jest naturalną rzeczą, a jedynym, co można zrobić w takim przypadku, jest znalezienie sposobu, jak zachęcić dziecko do jedzenia w przedszkolu.
  • Reakcja na zmianę – jedzenie w przedszkolu może smakować zupełnie inaczej niż to, do którego maluch jest przyzwyczajony. Dodatkowo nie każdy kilkulatek będzie czuł się pewnie, spożywając posiłki w większej grupie.
  • Lęk przed nieprzyjemnymi komentarzami, które miały miejsce wcześniej – innym powodem, dla którego dziecko nie chce jeść w przedszkolu, może być obawa przed krytyką. Jeśli wcześniej usłyszało, że np. tak jedzą bobasy albo je jak świnka, bo jest całe pochlapane zupą, może mieć silną obawę przed ponownym takim komentarzem.

Jak zachęcić przedszkolaka do jedzenia?

  • Zrezygnuj z postawy „zawsze to akurat moje dziecko nie chce jeść w przedszkolu, a inne zjadają bardzo ładnie” – przyszywanie łatek niejadka, czy porównywanie malucha do reszty grupy może sprawić, że poczuje się on niewystarczający i sprawiający problemy, co jeszcze bardziej zamknie go na jedzenie w przedszkolu.
  • Daj mu czas – dziecko nie chce jeść w przedszkolu? Pozwól mu na to. Większość problemów z odmawianiem jedzenia mija samoistnie, gdy kilkulatek poczuje się pewniej w nowej grupie. Warto przy tym jednak trzymać rękę na pulsie.
  • Porozmawiaj z kadrą – jeśli dziecko nie chce jeść w przedszkolu, pomocne może być również porozmawianie z nauczycielkami i wspólne znalezienie rozwiązania tego problemu. Idealną sytuacją jest, gdy kadra oraz rodzice mają podobne zdanie na temat jedzenia w przedszkolu. Uwagę na to warto zwrócić już przy wyborze placówki: Dobre przedszkole, czyli jakie? Podpowiadamy, jakie przedszkole wybrać dla swojej pociechy.
  • Poszukaj pomocy specjalisty – jeśli problem się przeciąga lub zaczyna odbijać się na codziennym funkcjonowaniu dziecka, warto zwrócić się do specjalisty po pomoc. Może bowiem się okazać, że dziecko ma niewykrytą alergię na daną grupę produktów i instynktownie z nich rezygnuje, albo problemem jest dla niego np. gryzienie i połykanie.

Jak nauczyć dziecko jeść w przedszkolu?

Przejście z etapu przedszkolnego „niejedzenia” do spożywania pełnych posiłków jest czymś, czego nie można kilkulatka nauczyć – on musi osiągnąć ten poziom sam. Można mu jednak w tym skutecznie pomóc, dbając o komfort i zachęcając do próbowania. Warto także zdać sobie sprawę, że zmuszanie dzieci do jedzenia w przedszkolu nie jest wobec nich w porządku i często jeszcze dodatkowo pogarsza problem. Maluchy, podobnie jak dorośli, mogą niezbyt dobrze radzić sobie z presją i oczekiwaniami, których nie potrafią spełnić.

Jeśli chcesz zadbać o komfort swojego dziecka w każdym aspekcie przedszkolnego życia, skorzystaj z oferty Bajeczki. To niepubliczne przedszkole na Woli, które powstało z myślą o potrzebach najmłodszych i wspiera ich wszechstronny rozwój. Już teraz poznaj bliżej nas i nasze wartości!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI