Jak rozwijać kreatywność u dzieci w wieku przedszkolnym?

Nie raz można usłyszeć, że kreatywność dzieci jest nieograniczona. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Czym jest ta cecha sama w sobie i jak się rozwija? Rozkładamy ten temat na części pierwsze – już teraz dowiedz się, jak pobudzić kreatywność u dziecka i czy może być ona zbyt duża.

Jak zdefiniować kreatywność?

Kreatywność najkrócej można zdefiniować jako zdolność tworzenia oryginalnych i wartościowych rozwiązań, zarówno w odniesieniu do codziennych problemów, jak i opracowywania nowych rzeczy. U dzieci wyraża się ona przede wszystkim poprzez proces twórczy, na który składają się wyobraźnia, spontaniczność i eksperymentowanie. Kreatywność dzieci w wieku przedszkolnym może przybierać rozmaite formy, a jej sposób wyrażania różnić w zależności od etapu rozwoju, doświadczeń malucha, czy jego zainteresowań.

W jaki sposób można rozwijać kreatywność? 

Kreatywność nie jest zasobem stałym, danym raz na zawsze, i można nad nią pracować przez całe życie, począwszy od najmłodszych lat. Jak rozwijać kreatywność u dzieci i dorosłych? Przede wszystkim należy stworzyć przestrzeń do doświadczania nowych rzeczy. Podejmując wyzwania, szczególnie takie, które wymagają twórczego podejścia do problemu, umysł otwiera się na nowe perspektywy, a przez to lepiej radzi sobie z zadaniami. Jednocześnie należy pozostać otwartym na nowe inicjatywy. Rozwijanie kreatywności u dzieci i dorosłych nie przyniesie rezultatów, jeśli utknie się w swoim schemacie oraz będzie z lękiem podchodzić do eksperymentowania.

Jak rozwijać kreatywność u dziecka? 

Szukając pomysłu na to, jak rozwijać kreatywność u dzieci, warto postawić na swobodę. Poznawanie świata w ściśle kontrolowany sposób pod czujnym okiem rodziców nie tylko nie zachęca do pracy twórczej, ale wręcz może w niej przeszkadzać. Pewna autonomia w tym zakresie pomaga dzieciom w podejmowaniu nowych wyzwań i tworzenia rozwiązań problemów niezależnie od osoby dorosłej. Tutaj jednak trzeba wykazać się pewną tolerancją, bo niektóre pomysły maluchów lub czas, który poświęcają na wykonanie danego zadania, mogą okazać się trudne do zaakceptowania. Takie wspierające codzienność ćwiczenia na kreatywność dla dzieci jednak szybko owocują, nie tylko w obszarze wyobraźni.

Doskonały trening kreatywności dla dzieci stanowią również zadania zespołowe. Współpraca z innymi może być nieskończonym źródłem inspiracji i pomysłów, pozwalając tym samym na bardziej twórcze podejście do różnych problematycznych kwestii.

Zobacz także, jak przebiega rozwój przedszkolaków: Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Rola przedszkola w rozwoju dziecka.

kreatywnosc przedszkolaka

Jak rozwijać kreatywność dzieci w wieku przedszkolnym? 

Kreatywność dzieci można wspierać między innymi poprzez zabawę, która jest dla najmłodszych najbardziej naturalnym sposobem poznawania świata i własnych możliwości. Jak rozwijać kreatywność u dzieci w przedszkolu?

  • Prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik – zadania na kreatywność dla dzieci z założenia zachęcają do ekspresji i wyrażania siebie. Poprzez rysowanie, malowanie oraz inne techniki plastyczne maluchy mogą dać upust swojej kreatywności i pasji.
  • Budowanie z klocków – samodzielne budowanie z klocków uczy dzieci twórczego podejścia do problemów. Jednocześnie ćwiczy wyobraźnię i ułatwia rozumienia pewnych koncepcji matematycznych, co ułatwia późniejszą edukację.
  • Zabawa w teatrzyk – odgrywanie ról umożliwia zmianę perspektywy i pozwala wczuć się w emocje i postawę kogoś innego. Jednocześnie ćwiczy kreatywność dzieci oraz ich zdolności językowe.
  • Tworzenie historii i opowiadanie na podstawie obrazków – rozwijanie kreatywności u dzieci w wieku przedszkolnym może wiązać się także z rozwojem zdolności opowiadania i budowania zasobu słów. Ćwiczenia, w którym muszą podjąć lub stworzyć historię, są doskonałe do ćwiczenia wyobraźni oraz empatii.
  • Gry i zagadki – jednym z tych mniej oczywistych sposobów na ćwiczenie kreatywności dzieci są gry fabularne wymagające logicznego myślenia i analizowania. Zagadki zachęcają znów do nieszablonowego rozwiązywania problemów oraz łączenia faktów.

W co jeszcze dzieci mogą bawić się w przedszkolu? Zabawy w przedszkolu – rodzaje zabaw organizowanych dla przedszkolaków.

Jeśli chcesz znaleźć prywatne przedszkole w Warszawie, gdzie wiedzą, jak rozwijać kreatywność u dzieci, wybierz Bajeczkę. To miejsce, gdzie maluchy mogą realizować swoje potrzeby i mają swobodę w wyrażaniu siebie. Co więcej, dzięki rozbudowanej ofercie zajęć uczestniczą w różnego rodzaju aktywnościach. Chcesz poznać nas bliżej? Już teraz odwiedź naszą placówkę!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI