Wpływ przedszkola na kształtowanie dobrych nawyków u dzieci

Dbanie o dobre nawyki u dzieci nie tylko stanowi wyraz troski i pomaga utrzymać dobrostan maluchów, ale także jest doskonałą inwestycją w przyszłość. Kształtowanie pozytywnych zachowań nie jest jednak zadaniem ani łatwym, ani szybkim do zrealizowania. Ponadto udział w tym mają praktycznie wszyscy, z którymi dziecko spędza czas. Co więc można zrobić, by zdrowe nawyki na dobre zagościły w życiu malucha?

Jakie nawyki warto wprowadzić?

Dobre nawyki u dzieci są niezbędne, by te mogły się prawidłowo i harmonijnie rozwijać. Jakie z nich warto wprowadzić do codziennego rozkładu dnia?

• Rutyna – nawyki u dzieci w dużym stopniu wiążą się z rutyną. Stałe godziny zasypiania i pobudki sprawiają, że kilkulatek ma tyle snu, ile potrzebuje, a jego organizm w naturalny sposób się reguluje. Warto zadbać także o stałe godziny posiłków.
  • Higiena osobista – zdrowe nawyki na co dzień obejmują także regularne mycie rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu czy przed jedzeniem. Ważna jest także nauka samodzielnego prawidłowego szczotkowania zębów.
  • Zdrowe nawyki żywieniowe – to nie tylko dążenie do zrównoważanej diety z dużą ilością warzyw i owoców, ale także budowanie prawidłowej relacji z jedzeniem, szczególnie ze słodyczami i przekąskami.
  • Równowaga pomiędzy różnymi rodzajami spędzania wolnego czasu – dzieci potrzebują aktywności fizycznej tak samo, jak zajęć, które je wyciszają i uspokajają. Utrzymanie równowagi pomiędzy nimi sprzyja rozwojowi najmłodszych oraz uczy ich, że odpoczynek również jest ważny.
  • Dobre nawyki przed snem – wieczorna rutyna i brak ekranów na kilka godzin przed pójściem spać sprawiają, że dziecko nie tylko łatwiej zasypia, ale także lepiej śpi w nocy.
  • Samodzielność i odpowiedzialność – chcąc kształtować zdrowe nawyki u dzieci, należy również zwrócić uwagę na rozwój ich samodzielności i zdolności osądu sytuacji. Pomaga to nie tylko budować poczucie własnej wartości, ale także ułatwia maluchowi funkcjonowanie w codziennych sytuacjach.

zdrowe nawyki u dzieci

Zobacz, jak do budowania dobrych nawyków ma się to, jakie życiowe umiejętności powinno wynieść dziecko z przedszkola.

Jak zbudować dobre nawyki?

W przypadku kształtowania dobrych nawyków u dzieci doskonale sprawdza się powiedzenie, że przykład idzie z góry. Z tego też względu, jeśli rodzice sami nie zachowują się w sposób, którego oczekują od dziecka, wiele ich działań może być z miejsca skazanych na niepowodzenie. Łatwo to zauważyć zwłaszcza w przypadku nieco starszych przedszkolaków, które wyraźniej dostrzegają różnice pomiędzy granicami, jakie mają rodzice a jakie one sami, i próbują ją negocjować.

Zdrowe nawyki u dzieci można kształtować poprzez konsekwentne działanie, cierpliwość i wyrozumiałość. Czasami przyswojenie nowych zasad, szczególnie gdy są dużą zmianą, wymaga sporo czasu i ćwiczenia. Warto również jasno wytłumaczyć pociesze, czego się od niej oczekuje i dlaczego. Taki komunikat będzie dla niej o wiele bardziej zrozumiały niż pojedyncza komenda.

Jak kształtować dobre nawyki u dzieci?

W kształtowaniu dobrych nawyków u dzieci pomaga również przedszkole. Poprzez stały plan dnia wprowadza w życie dziecka rutynę dającą poczucie pewności i bezpieczeństwa. Jednocześnie pozwala na budowanie nawyku organizacji i zapewnia przewidywalność. W przedszkolach zwraca się także szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny osobistej i reguły funkcjonowania w grupie. Dzięki tym ostatnim kilkulatek może zrozumieć sposób funkcjonowania jednostki w społeczeństwie i poznać znaczenia bezpieczeństwa zarówno w odniesieniu do siebie, jak i innych osób.

Przedszkole na Woli Bajeczka, chcąc wspierać pracę rodziców, również podejmuje działania mające na celu kształtowanie zdrowych nawyków u dzieci. Nasi podopieczni mają ustalony stały plan dnia, a ich posiłki są zróżnicowane i odbywają się codziennie o podobnych porach. Dodatkowo zachęcamy dzieci do udziału w różnych warsztatach oraz zajęciach z zakresu zdrowego żywienia. Co więcej, maluchy dobrze widzą, czego od nich oczekujemy względem zasad. Z jednej strony uczą się prawidłowo funkcjonować w większej grupie, z drugiej znów mają swobodę wyrażanie siebie. Chcesz bliżej poznać naszą placówkę? Już teraz odwiedź nasz oddział i zobacz, co oferujemy naszym podopiecznym!

Który z nawyków żywieniowych warto kształtować u dzieci?

Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci są ważne nie tylko ze względu na zapewnienie im optymalnego rozwoju. Prawidłowa relacja z jedzeniem zbudowana już na tym etapie zwiększa szanse, że zostanie utrzymana także w późniejszym etapie życia. Jakie nawyki żywieniowe u dzieci warto wprowadzić?

• regularne posiłki – jedzenie 5 posiłków dziennie – 3 głównych i 2 uzupełniających – zapewnia organizmowi odpowiednią ilość energii, a przy tym uczy niepodjadania.
  • różnorodna dieta – dieta dzieci, podobnie jak dorosłych, powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie grupy pokarmów. Taka różnorodność pokazuje również, że przy zachowaniu bilansu na wszystko w diecie znajduje się miejsce.
  • ograniczanie cukru i przetworzonej żywności – smak słodki jest pierwszym, który poznaje dziecko zaraz po urodzeniu, więc ta preferencja jest poniekąd naturalna. Warto jednak ograniczyć ilość cukru, słodyczy oraz przetworzonej żywności w codziennej diecie, jednocześnie ucząc, że przy zachowaniu umiaru i na nie może znaleźć się miejsce.
  • picie wody – nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, dlatego warto zachęcać dziecko, by regularnie spożywało wodę oraz inne napoje.

Dowiedz się jeszcze, co w zakresie zdrowych nawyków żywieniowych może robić przedszkole: Dlaczego dziecko nie chce jeść w przedszkolu? Poznaj sposoby na niejadka.