Czy leżakowanie w przedszkolu jest obowiązkowe?

Leżakowanie w przedszkolu to temat, który budzi wiele emocji, zwłaszcza u osób uważających to za zbędne dla swoich dzieci. Co jednak mówią przepisy na ten temat? Czy leżakowanie w przedszkolu jest obowiązkowe? Które grupy układa się na drzemkę? Poniżej znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Czy dzieci w przedszkolu muszą leżakować?

Jeśli chodzi o leżakowanie w przedszkolu, przepisy prawa oświatowego nie regulują tej kwestii. Z tego też względu każda placówka samodzielnie decyduje o tym, które grupy i kiedy mają leżakowanie. Przedszkole, teoretycznie, może więc zupełnie zrezygnować z takiej formy odpoczynku. W praktyce jest to jednak prawie niewykonalne, bo zazwyczaj dzieci w wieku 2,5/3-4 lat potrzebują jeszcze regeneracji w ciągu dnia, a bez niej gorzej radzą sobie z samoregulacją i przyswajaniem nowej wiedzy.

Jakie korzyści niesie leżakowanie w przedszkolu? Cele takiej formy odpoczynku są bardzo zróżnicowane:

• odpoczynek – dzieci w wieku przedszkolnym rozwijają się bardzo intensywnie, a przez to potrzebują większej ilości odpoczynku niż dorośli. Leżakowanie w przedszkolu pomaga im więc zregenerować siły przed kolejnymi aktywnościami, a także zaspokaja indywidualne potrzeby – więcej o nich przeczytasz tutaj: Potrzeby dziecka w wieku przedszkolnym – jak je rozpoznawać i wspierać?
  • poprawa koncentracji – pauza w ciągu dnia pomaga poprawić zdolność koncentracji oraz ułatwia przyswajanie nowej wiedzy.
  • kontrola emocji i zachowania – wypoczęte dzieci lepiej radzą sobie z emocjami, dzięki czemu są bardziej chętne do współpracy i zgodniej bawią się z innymi.
  • kształtowane odpowiednich nawyków – krótka regeneracja sił w ciągu dnia pomaga wypracować nawyk odpoczynku, co jest bardzo korzystne na późniejszym etapie życia.

Do jakiego wieku dzieci leżakują w przedszkolu?

Leżakowanie w przedszkolu zazwyczaj obejmuje najmłodsze grupy, a więc dzieci mające od 2,5 do 3 lat. Starszym natomiast często proponuje się odpoczynek po obiedzie polegający na leżeniu lub siedzeniu na dywanie (ewentualnie materacach lub pufach) i słuchaniu odprężającej muzyki lub czytanej bajki. Wbrew pozorom takiej przerwy potrzebują nawet 6-latki, a co więcej, nie raz i nie dwa zdarzyło się, że w trakcie intensywnego dnia urządzały sobie wówczas drzemkę.

Warto jednak pamiętać, że obecność lub brak drzemek w ciągu dnia nie powinny być wyznacznikiem tego, czy maluch jest gotowy do pójścia do przedszkola. Ta kwestia jest bowiem o wiele bardziej złożona i dotyczy również innych aspektów – o nich przeczytasz tutaj: Przedszkole – od jakiego wieku można posłać dziecko? Rozwiewamy wątpliwości.

czy leżakowanie jest obowiązkowe

Czy 4-latki śpią w przedszkolu?

Dzieci mające 4 lata zazwyczaj nie potrzebują już regularnego snu w ciągu dnia, więc na tym etapie często rezygnuje się z leżakowania w przedszkolu, dostosowując plan dnia do potrzeb grupy. Nie oznacza to jednak, że taki maluch nie może spać w przedszkolu, jeśli tego potrzebuje. W sytuacjach takich jak ta zazwyczaj stosuje się indywidualne rozwiązania, które umożliwią dziecku leżakowanie.

Ile trwa leżakowanie?

O tym, jak wygląd leżakowanie w przedszkolu, ile trwa, czy kiedy się zaczyna, każde przedszkole decyduje samodzielnie. I o ile, w jednych placówkach będzie to nawet 2,5 godziny, tak w innych ledwo 45 minut lub godzina. Długość odpoczynku powinna być przede wszystkim uzależniona od potrzeb dzieci. Należy również pamiętać, że nie każdy 3-latek będzie potrzebował takiej samej ilości snu lub leżenia. Co więcej, praktycznie w każdej grupie są maluchy, które w ogóle nie potrzebują drzemek.

Na czym leżakują dzieci w przedszkolu?

Leżakowanie dzieci w przedszkolu zazwyczaj odbywa się na rozkładanych leżakach lub materacykach kładzionych na podłodze. Tutaj jednak wiele zależy od placówki. W niektórych maluchy przebierają się w piżamki i układają się w pościeli (przyniesionej z domu lub przedszkolnej), w innych znów mają do dyspozycji tylko poduszeczkę i kocyk, pod którymi drzemią w swoim codziennym ubraniu. Tak samo jest z myciem zębów – są przedszkola, gdzie jest to standardem i przedszkola, gdzie w ogóle się tego nie praktykuje.

O której godzinie jest leżakowanie w przedszkolu?

To, o której godzinie zaczyna się leżakowanie w przedszkolu, do kiedy i ile trwa, także zależy przede wszystkim od placówki. Odpoczynek zazwyczaj jest planowany pomiędzy obiadem a podwieczorkiem, mniej więcej od godziny 12-13. Czas po obfitszym posiłku jest odpowiedni z co najmniej kilku względów. Taka pora, przede wszystkim, naturalnie sprzyja odpoczynkowi, co ma związek między innymi z procesami trawiennymi. Z kolei dzięki temu, że wypada w połowie dnia, stanowi idealny przerywnik dla dziecięcych aktywności.

Bajeczka – przedszkole dla Twojego dziecka

Chcesz wybrać przyjazne przedszkole? Leżakowanie, przepisy dotyczące bezpieczeństwa, program nauczenia – w Bajeczce wszystko dostosowane jest do potrzeb najmłodszych! Nasze przedszkole na Woli robi wszystko, by zapewnić dzieciom wspaniałą atmosferę i aktywności dostosowane do wieku. Co więcej, dzięki rzadkiej rotacji wśród kadry, praktycznie przez cały czas opiekują się nimi te same osoby, co zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Już teraz zaplanuj wizytę w naszej placówce i przekonaj się, że Twoja Pociecha pokocha to miejsce!