Chociaż talent dziecka może ujawnić się w różnym wieku i to rodzice ponoszą główną odpowiedzialność za jego rozwijanie, przedszkole często również bierze w tym aktywny udział. Już teraz zobacz, jak różnorodne mogą być dziecięce talenty, jak je rozpoznawać i wspierać w bezstresowy dla najmłodszych sposób.
W każdym dziecku drzemie jakiś talent, a chcąc go odkryć, warto budować jego doświadczenia i uważnie obserwować. Jak rozpoznać talent u dziecka?
Jeśli chodzi o talenty dzieci, przykłady można mnożyć. Co więcej, wiele z nich może mieć bardzo nieoczywisty charakter, a przez to być o wiele trudniejsze do zaobserwowania. Wśród tych, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się przede wszystkim zdolności matematyczne, naukowe, czy językowe – przeczytaj też, dlaczego warto uczyć dzieci języków obcych w przedszkolu? Niektóre maluchy mogą mieć szczególną umiejętność rozwiązywania zdań matematycznych, nauki języków obcych, czy rozumienia zasad naukowych. Inne znów będą miały uzdolnienia sportowe, plastyczne lub muzyczne. Talenty dzieci w przedszkolu mogą się również sprowadzać do bardzo dobrze rozwiniętego zmysłu konstrukcyjnego lub umiejętności przywódczych.
Talenty dzieci w przedszkolu wymagają szczególnej troski i uwagi, jeśli mają rozkwitnąć. Ich rozwój można jednak wspierać na wiele różnych sposób.
Rozwój talentów dzieci w przedszkolu często wymaga dodatkowej zachęty ze strony rodziców, zwłaszcza że w tym wieku trudno o stałość zainteresowań. Jeśli więc maluch wykazuje szczególne uzdolnienia w jakimś kierunku, warto go odpowiednio motywować, nie zapominając jednak o równowadze. Dzięki odpowiedniemu balansowi pomiędzy pracą nad daną umiejętnością, odpoczynkiem a zabawą dziecko nie będzie miało poczucia straty i chętniej poświęci się rozwojowi w określonym kierunku. Pomocne może być również oddanie mu poczucia kontroli. Możliwość wyboru obszaru lub aktywności zachęca do podejmowania wyzwań.
Należy również pamiętać, że nieodłączną częścią ćwiczenia talentów dzieci w przedszkolu jest nauka radzenia sobie z błędami i porażkami. Dlatego też, aby najmłodsi się nie zniechęcali, warto doceniać nie tylko osiągnięcia, ale również starania maluchów, jednocześnie ucząc ich patrzenia na błędy w pozytywny sposób.